Datový list pre třífázové elektromotory
Typ elektromotoru: 1AL-100L1-4, 2,2 kW
| Všeobecná data | |
| Typ | 1AL-100L1-4 |
| Rám (mm) | 100 |
| Elektrická data | |
| Výkon (kW) | 2,2 |
| Jmenovitý proud 230 V (A) | 8,40 |
| Jmenovitý proud 400 V (A) | 4,83 |
| Rychlost (rpm) | 1420 |
| Frekvence (Hz) | 50 |
| Poly | 4 |
| Napětí (V) | 230/400 |
| Připojení | △/Y |
| Poměr zvratového momentu (BDT/RLT) | 2,3 |
| Poměr rozběhového momentu (LRT/RLT): | 2,3 |
| Poměr rozběhového proudu (LRA/RLA): | 7 |
| Výkonnost | |
| Efektivita (100%) | 81 |
| Účinník (100%) | 0,81 |
| Příslušenství | |
| – | |
| Normy | |
| Standard: specifikace | IEC60034-1 |
| Standard: test | IEC60034-2 |
| Standard: hluk | IEC60034-9 |
| Standard: vibrace | IEC60034-14 |
| Podmínky prostředí | |
| Teplota okolí (°C) | +65°C |
| Instalační nadmořská výška | do 1000 m |
| Mechanická data | |
| Zvýšení teploty | B |
| Instalace | IM B3, IM B35, IM B5, IM B14, IM B34 |
| Provozní faktor | S1 (S2, S3, S4 – S9 volitelné) |
| Třída ochrany | IP55 |
| Izolační třída | F |
| Typ chlazení | IC411 |
| Hmotnost balení (kg) | 23 |
| Rozměry balení (mm) | 405*230*295 |
| Hlučnost (dB) | 64 |
| Setrvačnost rotoru (kg/m2) | 0,0054 |
| Vibrace (mm/s) | 2.8 |
| Směr rotace | Oba |
| Startování | DOL, VFD, softstartér |
| Typ zatížení | Parabolická nebo lineární křivka |
| Kabelové průchodky | 2-M25X1.5 |
| Data o ložiscích | |
| Ložiska DE/NDE | 6206-2Z/6206-2Z |
| Mazivo | Lithiový základ č. 2 (teplotní třída) |
Dlouhý popis produktu
Když výrobní uzel potřebuje stabilní pohon bez zbytečných kompromisů
V technologiích, kde se materiál přesouvá plynule, dávkuje v pravidelném rytmu nebo se nepřetržitě míchá, už pohon nesmí být pouze doplňkem sestavy. Musí pracovat spolehlivě, zvládat delší zatížení a zároveň se bez problémů začlenit do konstrukce stroje. Elektromotor 1AL-100L1-4 ze série 1AL OPTIMAL je třífázový asynchronní elektromotor s výkonem 2,2 kW, jmenovitým napětím 230/400 V, zapojením Δ/Y a jmenovitými otáčkami 1420 ot./min při frekvenci 50 Hz. Pracuje ve 4-pólovém provedení a jeho rám 100 mm, tedy osová výška 100 mm, vytváří pevný základ pro stroje, kde už pohon nese pravidelné pracovní zatížení a přitom má zůstat montážně rozumný.
Tento model se přirozeně uplatňuje v dopravníkových trasách, balicích a plnicích linkách, dávkovacích jednotkách, míchacích sestavách, ventilátorových systémech, čerpacích modulech, třídicích pracovištích, posuvových mechanismech, manipulačních zařízeních, uzavíracích technologiích, recyklačních linkách i v různých automatizovaných výrobních celcích. V takových provozech má význam, že motor si drží stabilní chod, podporuje pravidelný takt zařízení a nevnáší do mechaniky zbytečný neklid.
Výkonová hladina, která už má ve stroji citelnou úlohu
2,2 kW je výkon, při kterém se motor běžně stává plnohodnotnou hnací částí technologického uzlu. Jmenovitý proud dosahuje 8,40 A při 230 V a 4,83 A při 400 V, což dává jasný základ pro správné elektrické začlenění do průmyslové soustavy. Účinnost 81 % a účiník 0,81 podporují vyrovnaný provoz ve strojích, které pracují pravidelně během celé směny nebo se opakovaně zapojují do výrobního cyklu. Jmenovité otáčky 1420 ot./min jsou vhodné tam, kde je vyžadován jistý mechanický přenos bez příliš ostrého charakteru chodu.
Při rozběhu má motor poměr rozběhového momentu 2,3, poměr zvratného momentu 2,3 a poměr rozběhového proudu 7. V provozu to znamená dobrý základ pro technologie, kde se pohon uvádí do chodu opakovaně, přenáší pravidelné zatížení a musí reagovat čitelně. Typ zátěže s parabolickou nebo lineární křivkou rozšiřuje použitelnost u ventilátorů, čerpadel i u mechanismů, kde se odpor mění podle fáze pracovního procesu. Moment setrvačnosti rotoru 0,0054 kg/m² zároveň podporuje vyrovnanou odezvu v linkách, které běží v dávkách, v krátkých přesunech nebo v opakovaných pracovních krocích.
Průmyslový provoz klade důraz na odolnost, ne na teorii
Ve výrobních halách, při manipulaci s materiálem nebo v technických místnostech bývá motor vystaven prachu, vyšší teplotě i dlouhodobému zatížení. Elektromotor 1AL-100L1-4 má krytí IP55, které pomáhá chránit vnitřní části před prachem a stříkající vodou. U balicích technologií, čerpacích sestav, dopravníků nebo vzduchotechnických modulů je to důležitý prvek provozní jistoty. O stabilní tepelný režim se stará chlazení IC411, které podporuje spolehlivý chod i při delším zatížení.
Motor používá izolační třídu F a nárůst teploty B. Je určen pro okolní teplotu až do +65 °C a nadmořskou výšku do 1000 m. Provozní faktor 1,0 spolu s režimy S1, S2, S3, S4-S9 umožňuje nasazení v nepřetržitém chodu i v přerušovaných procesech. To je důležité zejména v provozech, kde se jeden stroj rozbíhá několikrát za hodinu a jiný běží dlouhodobě bez přerušení. Hlučnost 64 dB(A) a vibrace 2,8 mm/s ve třídě A podporují klidný mechanický projev a pomáhají udržet stabilitu celé sestavy.
Mechanická jistota při montáži i během provozu
Na straně DE i NDE jsou osazena ložiska 6206-2Z. Mazání zajišťuje mazivo s lithiovým základem č. 2 v příslušné teplotní třídě. Vyvážení s polovičním perem je důležité při osazování řemenic, spojek a dalších prvků přenosu výkonu, kde má význam rovnoměrný běh a spolehlivé mechanické spojení. Směr otáčení je možný v obou směrech, což usnadňuje použití v reverzačních mechanismech, při obousměrných posuvech i v technologických uzlech, kde se směr mění podle fáze procesu.
Motor je vhodný pro spouštění DOL, pro řízení frekvenčním měničem i pro softstartér. Tato kombinace dává svobodu při návrhu pohonu, ať už jde o jednoduchý přímý rozběh nebo o jemnější náběh a lepší přizpůsobení pracovního režimu konkrétnímu zařízení. Pro elektrické připojení jsou připraveny kabelové průchodky 2-M25X1.5. Rozměry balení 405 × 230 × 295 mm a hmotnost balení 23 kg zároveň pomáhají při skladování, přepravě i servisní manipulaci.
1AL OPTIMAL jako osvědčené řešení v průmyslu
Série 1AL OPTIMAL patří mezi nejprodávanější elektromotory od VYBO Electric a v průmyslu má více než 30 000 instalovaných kusů. Jde o nízkonapěťové elektromotory v hliníkovém rámu pro standardní i náročné provozy, s velmi dobrým poměrem kvality a ceny a odzkoušenou jakostí. Praktickou hodnotu při každodenním nasazení mají i prvky jako zesílená skříňka svorkovnice, propracované zabezpečení krytu svorkovnice IP55, ocelový kryt ventilátoru a kompatibilní patky. Při montáži lze pracovat s provedeními IM B3, IM B35, IM B5, IM B14, IM B34. Elektromotor 1AL-100L1-4 tak představuje spolehlivý pohon pro provozy, které potřebují výkon 2,2 kW, rám 100 mm a stabilní technický základ pro každodenní průmyslovou práci.