Datový list pre třífázové elektromotory
Typ elektromotoru: 1AL-80M2-4, 0,75 kW
| Všeobecná data | |
| Typ | 1AL-80M2-4 |
| Rám (mm) | 80 |
| Elektrická data | |
| Výkon (kW) | 0,75 |
| Jmenovitý proud 230 V (A) | 3,22 |
| Jmenovitý proud 400 V (A) | 1,85 |
| Rychlost (rpm) | 1390 |
| Frekvence (Hz) | 50 |
| Poly | 4 |
| Napětí (V) | 230/400 |
| Připojení | △/Y |
| Poměr zvratového momentu (BDT/RLT) | 2,3 |
| Poměr rozběhového momentu (LRT/RLT): | 2,3 |
| Poměr rozběhového proudu (LRA/RLA): | 6 |
| Výkonnost | |
| Efektivita (100%) | 73 |
| Účinník (100%) | 0,76 |
| Příslušenství | |
| – | |
| Normy | |
| Standard: specifikace | IEC60034-1 |
| Standard: test | IEC60034-2 |
| Standard: hluk | IEC60034-9 |
| Standard: vibrace | IEC60034-14 |
| Podmínky prostředí | |
| Teplota okolí (°C) | +65°C |
| Instalační nadmořská výška | do 1000 m |
| Mechanická data | |
| Zvýšení teploty | B |
| Instalace | IM B3, IM B35, IM B5, IM B14, IM B34 |
| Provozní faktor | S1 (S2, S3, S4 – S9 volitelné) |
| Třída ochrany | IP55 |
| Izolační třída | F |
| Typ chlazení | IC411 |
| Hmotnost balení (kg) | 11 |
| Rozměry balení (mm) | 320*220*260 |
| Hlučnost (dB) | 58 |
| Setrvačnost rotoru (kg/m2) | 0,0021 |
| Vibrace (mm/s) | 2.8 |
| Směr rotace | Oba |
| Startování | DOL, VFD, softstartér |
| Typ zatížení | Parabolická nebo lineární křivka |
| Kabelové průchodky | 2-M20X1.5 |
| Data o ložiscích | |
| Ložiska DE/NDE | 6204-2Z/6204-2Z |
| Mazivo | Lithiový základ č. 2 (teplotní třída) |
Dlouhý popis produktu
Když kompaktní pohon už nese citelné pracovní zatížení
Elektromotor 1AL-80M2-4 ze série 1AL OPTIMAL patří do výkonové třídy, ve které se od pohonu očekává více než jen základní chod. Při výkonu 0,75 kW, jmenovitém napětí 230/400 V a zapojení Δ/Y je připraven pro technologie, kde musí být provoz stabilní, montáž prostorově rozumná a chování motoru dobře čitelné během celé směny. Při frekvenci 50 Hz dosahuje jmenovitých otáček 1390 ot./min a pracuje ve 4-pólovém provedení. Rám 80 mm, tedy osová výška 80 mm, vytváří pevný základ pro stroje, které už přenášejí citelnější mechanické zatížení, ale stále si zachovávají kompaktní konstrukční řešení.
Tento model se přirozeně hodí do pásových dopravníků, balicích linek, plnicích zařízení, třídicích modulů, etiketovacích systémů, míchacích sestav, ventilátorových jednotek, čerpacích uzlů, dávkovacích mechanismů, posuvových technologií, zařízení pro manipulaci s materiálem i do různých automatizovaných pracovišť. V těchto aplikacích bývá rozhodující, aby motor zvládal pravidelný pracovní rytmus bez zbytečně neklidného projevu a aby se dal jednoduše začlenit do stávající i nové technologie.
Důležitý je jistý rozběh i klidný průběh pracovního cyklu
U zařízení s častým startem nebo s opakovaným pracovním krokem má velký význam chování motoru při náběhu. Model 1AL-80M2-4 pracuje s jmenovitým proudem 3,22 A při 230 V a 1,85 A při 400 V. Poměr rozběhového momentu dosahuje 2,3, poměr zvratného momentu 2,3 a poměr rozběhového proudu 6. V praxi to pomáhá u technologií, kde se od pohonu očekává předvídatelný start, stabilní záběr a spolehlivé chování i při pravidelném spouštění během výroby.
Účinnost 73 % a účiník 0,76 podporují vyrovnaný chod při delším zatížení. Motor je určen pro typ zátěže s parabolickou nebo lineární křivkou, takže se dobře uplatní u mechanismů s měnícím se odporem, při proudění média i při pohybu materiálu. Význam má také moment setrvačnosti rotoru 0,0021 kg/m². V zařízeních, kde se pracovní krok opakuje v pravidelném taktu, pomáhá udržet dobrou odezvu pohonu a plynulejší chování celé sestavy.
Provoz ve výrobním prostředí klade na motor jasné nároky
Pohon v průmyslu musí fungovat spolehlivě i v prostředí, kde se objevuje prach, vyšší teplota nebo pravidelné mechanické namáhání. Proto je důležité krytí IP55, které pomáhá chránit vnitřní části motoru před prachem a stříkající vodou. U balicích strojů, dopravních modulů, míchacích zařízení nebo technologií pro manipulaci s materiálem jde o praktickou výhodu, která podporuje dlouhodobou provozní jistotu. O tepelnou stabilitu se stará chlazení IC411, přičemž kostra série 1AL OPTIMAL je navržena pro účinný odvod tepla.
Motor používá izolační třídu F a nárůst teploty B. Je určen pro okolní teplotu až do +65 °C a pro nadmořskou výšku do 1000 m. Provozní faktor 1,0 spolu s režimy S1, S2, S3, S4-S9 rozšiřuje možnosti nasazení od nepřetržitého chodu až po přerušované sekvence. Hlučnost 58 dB(A) a vibrace 2,8 mm/s ve třídě A pomáhají udržet kultivovaný mechanický projev, což má význam u strojů, kde se sleduje stabilita, přesnost i celková pracovní pohoda v hale.
Mechanické provedení a řízení bez zbytečných omezení
Na straně DE i NDE jsou osazena ložiska 6204-2Z. Mazání zajišťuje mazivo s lithiovým základem č. 2 v příslušné teplotní třídě. Vyvážení s polovičním perem podporuje rovnoměrný běh při osazování řemenic, spojek a dalších prvků přenosu výkonu. Motor je vhodný pro spouštění DOL a zároveň podporuje řízení přes frekvenční měnič i softstartér. Díky tomu se dá přizpůsobit jednodušším aplikacím i technologiím, kde je vyžadován citlivější náběh nebo lepší kontrola rozběhu.
Směr otáčení je možný v obou směrech, což rozšiřuje využití u reverzačních mechanismů, obousměrných posuvů a zařízení s měnícím se směrem pracovního pohybu. Pro elektrické připojení jsou připraveny kabelové průchodky 2-M20X1.5. Praktická je i logistická stránka. Hmotnost balení je 11 kg a rozměry balení 320 × 220 × 260 mm, takže manipulace při montáži, skladování i servisní výměně zůstává jednoduchá.
1AL OPTIMAL jako osvědčená platforma pro průmysl
1AL OPTIMAL patří mezi nejprodávanější elektromotory od VYBO Electric a v průmyslu má více než 30 000 instalovaných kusů. Série je známá velmi dobrým poměrem kvality a ceny, odzkoušenou jakostí, vysokou kompatibilitou i rychlým uvedením do provozu. Praktický význam mají i prvky jako zesílená skříňka svorkovnice, propracované zabezpečení krytu svorkovnice IP55, ocelový kryt ventilátoru či kompatibilní patky. Při montáži lze pracovat s provedeními IM B3, IM B35, IM B5, IM B14, IM B34. Elektromotor 1AL-80M2-4 tak představuje spolehlivý třífázový pohon pro provozy, které potřebují kompaktní rozměry, jistý mechanický základ a stabilní chod v každodenním průmyslovém provozu.